Kapesní světelné dělo nabité na 10000 lumenů
15. 12. 2020
Pokud spolu s námi sledujete vývoj ve světě technologií LED svítilen, tak víte, že trend jednoznačně míří na jedné straně ke zvyšování výkonu a na druhé straně ke zmenšování. Vzpomenete si ještě dnes na Fenix RC40? V roce 2016 to byla jasná jednička s výkonem 6000 lumenů a délkou těla bezmála 30 cm. Nápájela se speciálním akumulátorem o kapacitě 57,7 Wh a v reflektoru měla poskládaných 6 tehdy ultramoderních LED Cree XM-L2 U2.
Dnes už se Fenixu podařilo dostat 10000 lumenů do 14 cm. Řeč je o svítilně Fenix LR35R, která má reflektor složený ze šesti LED Luminus SST-40 napájených dvěma vysokoproudovými Li-ion akumulátory 21700 o celkové kapacitě 28,8 Wh. Snadno si spočtete 4000 lumenů navíc ve výkonu a o 16 cm méně v celkové délce.
Na velikosti záleží
Díky uspořádání baterií vedle sebe je LR35R překvapivě krátká a perfektně padne do ruky. Její reflektor je s průměrem 5,15 cm o více než polovinu menší nežli u RC40. A zanedbatelný není ani rozdíl ve váze. Fenix RC40 váží včetně akumulátoru 1234 gramů, kdežto LR35R je s 383 gramy (včetně akumulátoru) o více než 800 gramů lehčí. U malého a kompaktního těla musíte ovšem v souvislosti s vysokým výkonem svítilny počítat se zahříváním, samozřejmostí je proto ochrana proti přehřátí. Tělo svítilny je opatřeno drobným žebrováním pro lepší chlazení, přesto elektronika musí teplotu svítilny hlídat a při dosažení 65 stupňů Celsia výkon automaticky sníží.
'
Li-ion akumulátor 21700 se ve Fenixkách už zabydlel
Maximální světelný výkon 10 000 lumenů svítilna dosáhne díky dvojici vysokoproudových Li-ion akumulátorů 21700. Důležitým parametrem je u těchto akumulátorů co nejnižší vnitřní odpor, takže zvládají mnohem vyšší vybíjecí proudy, které jsou nutné pro fungování nejvyšších režimů. V tomto případě to může být proud i přes 15A. Svítilna samozřejmě funguje i s "běžnými" 21700 akumulátory, která mají sice vyšší vnitřní odpor, ale také vyšší kapacitu. Dosahuje s nimi nižšího výkonu v turbo režimu (asi 9 000 lumenů místo 10 000). Dosáhnete s nimi však delší doby svícení.
Na přiložených grafech vidíte průběh měření nejvyššího režimu u LR35R za použití různých typů akumulátorů Fenix. Nejprve upřesněme metodiku měření. Pro uvažování o režimech svícení používáme spolu s výrobcem americkou normu ANSI FL 1. Ta považuje jako čas výdrže konkrétního režimu dobu, během níž světelný výkon poklesne na 10 % počáteční hodnoty změřené 30 vteřin po zapnutí. Svítilna byla během měření chlazena větráčkem, abychom co nejlépe nasimulovali venkovní prostředí, kde ji budete s největší pravděpodobností také používat. Parametry od výrobce, jehož výsledky na produktové stránce svítilny uvádíme, se mohou mírně lišit, protože svítilnu nechladí a testují za běžné pokojové teploty. Nejvyšší režim u našeho měření tak nedosahuje dobu 1,4 hodiny, ale o něco kratší, protože díky chlazení umí světlo udržet delší dobu vyšší hodnoty a výkon ke zmíněným 10 % nakonec klesne prudčeji.
Zajímavou vlastností svítilny Fenix LR35R je i možnost fungovat jen na jeden akumulátor, ale s polovičním výkonem (svítí jen polovina LED). Tuto variantu napájení jsme také otestovali, v grafu je přerušovanou modrou čárou.
Graf výdrže Fenix LR35R v maximálním režimu za použití různých typů akumulátorů
Detail průběhu výkonu během první čtvrt hodiny měření s růzými akumulátory
- Při vložení dvou přibalených vysokoproudových Li-ion akumulátorů 21700 o společné kapacitě 8000 mAh, dosáhne svítilna standardně uváděného výkonu 10000 lumenů.
- Při vložení dvou standardních Li-ion akumulátorů 21700 5000 mAh je už dosažený maximální výkon nižší, „pouze“ 9000 lumenů, ale celková výdrž je delší.
- Podobně se chová i v případě 21700 s USB-C konektorem.
- Funguje i při vložení pouze jednoho Li-ion akumulátoru. V tomto případě však svítí pouze tři ze šesti LED a výkon ve všech režimech je tak poloviční.
Díky průběžnému chlazení je celková doba svícení na nejvyšší režim při použití jednotlivých akumulátoru přibližně kolem 1 hodiny.