Jak Venca nezmrzl a po 750 km ke štěstí přišel
Venkovní teplota pomalu padá pod -30, v přibývající tmě zanechává měsíc na zamrzlém sněhu třpytivé odlesky na nekonečné bílé pláni. Uprostřed chladného pekla vidíme malou tečku, která se při bližším pohledu jeví jako stan. Jediná stopa života. A uvnitř muž s čelovkou. Je to Fenix HP30. Poklidně svítí a přináší polárníkovi alespoň nějakou jistotu.
Mohlo by se zdát, že se jedná o začátek nového románu Jacka Londona, ale věřte, že je to jen prostý popis faktů. Ten muž je Jan Venca Francke, dobrodruh, extrémní sportovec a ambasador svítilen Fenix, čas únor 2017 a událost Yukon Arctic Ultra, jeden z nejdrsnějších závodů světa.
Až při sledování dokumentu České televize vám dojde, co to znamená 750 km divokým Yukonem
HP30 tě nenechá ve štychu
Tento závod je označován jako nejchladnější a nejdrsnější závod na světě. Teploty mohou spadnout až na -60°C a průměrná teplota v únoru je - 20,1°C. Je to nonstop závod, bez podpory, zimní divočinou Yukonu. Všichni účastníci si táhnou za sebou saně a na nich vše potřebné k přežití v divočině - spacák, bivak nebo stan, vařič, jídlo, každá maličkost musí být perfektně promyšlena do nejmenších detailů. Trať lze absolvovat běžecky, na běžkách či na snow biku. Cíl nejdelší trasy je po 750 km v Dawson city. Právě tuto variantu si vybral i Venca.
Na cestu si s sebou vzal čelovku Fenix HP30, kterou měl dokonale prověřenou z minulých startů a věděl, že ho nenechá na holičkách. Je to sice starší typ, který už dnes nahradila její nástupkyně v podobě dobíjecí varianty Fenix HP30R, ale Venca se tady řídil pravidlem „Co funguje neměň!“ Běžně tuto čelovku nabízíme s dobíjecími akumulátory typu 18650 ovšem dobíjejte si uprostřed země nikoho. Proto jsme přidali i jednorázové baterie CR123A. V batery packu na dlouhém kabelu, který zahříval pod bundou na vlastním těle, fungovaly perfektně i v extrémních mrazech.
Od vlků tě dělí jen kužel tvé svítilny
Protože během 7 dní, po které závod šel, spal jen minimálně, velkou část ušel v noci. V těch chvílích se stávala čelovka jeho jedinou souputnící. Vlastně ne jedinou, stopy ve sněhu, které se kolem něj objevovali mu stále častěji dávali pocítit, že je tu ještě někdo. Po několika hodinách chůze bylo už ze stop v napadaném sněhu jasné, že je kolem něj celá vlčí smečka. „Přes obrovskou únavu si v tu chvíli odpočinout nemůžeš. I když je nevidíš, víš že tam jsou. Jejich přítomnost prostě cítíš. V ten moment ti dojde, že jsi v tom lese úplně sám. Je hluboká tma a dokonalé ticho. Na hlavě máš jen svou čelovku, kterou se bojíš posvítit jinam než na cestu, abys je skutečně nezahlédl.“
YAU má pro závodníky limit 13 dní. Venca jej ušel za 10 a půl a splnil si další výzvu jak překonat sám sebe. Tak šťastnou cestu i vám ostatním, kteří právě vyrážíte splnit si svůj klukovský sen a nezapomeňte, Fenix vám k tomu bude vždycky svítit a nenechá vás napospas tmě. ;-)