Běžecké čelovky 2023-2024
12.10.2023
Je běh vaší vášní a běháte celoročně? Od podzimu do jara trénujete večer za zhořšené viditelnosti a potmě? Při ultra závodech potřebujete běžeckou čelovku, která vás nezklame? Poradíme vám, jak se s pomocí výkonné čelovky poprat s tmou, ať už jsou vaše důvody a motivace, proč běháte potmě, jakékoli. Velký přehled čelovek Fenix vhodných pro běh je tu!
Aleš Zavoral s čelovkou Fenix HM65R-T na Týništských šlápotách
Běháte rekreačně
Pokud si chcete jen protáhnout tělo týrané celý den na kancelářské židli a nepotřebujete k tomu speciální trať, nemusí být běhání ve tmě nic složitého. Vyrazíte zkrátka jen po městě nebo do parku a s velkou pravděpodobností vás celou dobu bude provázet i veřejné osvětlení. Jako osobní světlo vám pak postačí čelovka se základními parametry nebo jakákoli kompaktní příruční svítilna, kterou pár minut udržíte i v ruce.
Právě pro nenáročné a občasné běžce či začátečníky je vhodná řada čelovek Fenix HL. Čelovky jsou odolné vůči silnému dešti i vůči nárazu. Často je možné akumulátor nahradit jednorázovými bateriemi, nebo je čelovka přímo pro napájení jednorázovkami určená. Skvělý je také 36 mm široký popruh, který krásně drží na hlavě a u vyšších modelů jej dotahujete otočným kolečkem (SportFit system) pohodlně jednou rukou. Reflexní prvky zvyšují pasivní bezpečnost při pohybu u silnice. Právě tomuto způsobu usazení čelovky a také její nízké váze nebo výdrži akumulátoru přišla snadno na chuť běžkyně a blogerka Veronika Preti a vy se hned o několika modelech můžete dočíst přímo na jejím blogu Jedenmesicbezce.cz
Z lehkých běžeckých čelovek stojí za zmínku Fenix HL16, která je napájena třemi AAA bateriemi. Můžete použít jednorázové baterie nebo NiMH akumulátory. Režimy výkonu až do 450 lumenů jsou plně dostačující pro běh ve městě a nebo kratší výběhy do terénu. Hmotnost je těsně pod 100 gramů a prodává se v několika barevných variantách, takže si vybere každý. Čelovka se samozřejmě hodí i na další aktivity a výhodou může být i červené světlo. HL16 je vzhledem k jednoduchosti, váze a napájení AAA bateriemi vhodná i pro děti, které ocení také líbivé barvy povrchů čelovky.
U nabíjecí Fenix HL18R-T oceníte kromě dostatečného světelného výkonu a výdrže pro rekreační běh také její nízkou hmotnost 91 gramů. Výhodou je dobíjecí akumulátor, takže není třeba měnit baterie, ale čelovku pohodlně po běhu dobijete na příště. Na druhou stranu tři AAA baterie použít v čelovce lze jako nouzovou variantu, nebo pokud vlastníte NiMH akumulátory s nabíječkou.
Fenix HL18R-T běžkyně ocení
Otočné kolečko pro nastavení délky popruhu
Fenix HL32R-T se dodává ve třech krásných barevných variantách. Tělo čelovky je vyrobeno z hořčíkové slitiny. Jedná se o nejvýkonnější variantu v řadě HL a také má nejkapacitnější akumulátor 1900 mAh. 800 lumenů nejsilnějšího výkonu a vysoká výdrž vyhovují už i náročným běžcům a využijete ji i při výběhy na trailech nebo na nočních závodech. Opět je možnost v nouzi použít tři AAA baterie.
Chete si užít i noční trail
Rozhodli jste se jít do běhu naplno, běháte několikrát týdně a běháte i mimo zpevněné cesty? Určitě vás bude stále zajímat dostatečný světelný výkon, snadné nabíjení a samozřejmě i váha (což je parametr, který obzvláště pečlivě sledují ženy). Ale přibudou i další: tvar světelného kuželu, odolnost vůči vlivům počasí, nebo způsob napájení a regulace výkonu. Poslední dva jmenované je vhodné nezanedbat, neboť na nich závisí, zda se neocitnete ve tmě uprostřed lesa s vybitou baterií.
Těžko asi najít 100% ideál, který by vyhovoval úplně každému, přesto pozici určitých univerzálů splňují nabíjecí čelovky Fenix HM50R V2.0 a Fenix HM51R Ruby V2.0. Obě jsou lehké s odolným duralovým tělem, které je pomocí kovové spony usazeno v držáku z tvrzeného plastu, který na čele netlačí. Vyměnitelný lithium-iontový akumulátor RCR123A se jednoduše nabíjí uvnitř čelovek přes moderní USB-C konektor. V maximu dosahují shodně výkonu 700 lumenů. Tento režim však budete používat spíše doplňkově např. při hledání turistické značky při běhu v neznámém prostředí. Pro běžce nejvhodnější střední režim má u HM50R V2.0 hodnotu 130 lumenů a u HM51R V2.0 150 lumenů. S tímto světelným výkonem lze bezpečně běhat po zpevněných i přírodních stezkách.
Co budete pravděpodobně nejvíce zvažovat, je způsob regulace výkonu. HM50R V2.0 používá elektroniku s funkcí prodloužení výdrže. Výkon čelovky se tak postupně snižuje v neznatelných krocích a oko má čas si na snižování přivyknout. Uvedený způsob svícení vyhovuje i našemu ambasadorovi Radku Brunnerovi, který s touto Fenixkou už pravidelně běhá všechny noční pasáže svých ultraběhů. Ne nadarmo se pro ní vžilo pojmenování – čelovka, která uběhne Spartathlon.
Radek Brunner s čelovkou Fenix HM50R V2.0 v cíli Spartathlonu
Její sestra Fenix HM51R Ruby V2.0 je vybavena konstantní regulací výkonu. Jednotlivé režimy tedy svítí konstantně, dokud je baterie utáhne a poté automaticky přepne o stupeň níže. U běhacího režimu se 150 lumeny to znamená asi 2,5 hodiny stále stejného světelného výkonu což stačí na tréninky většiny z nás. Vyjímku tvoří nejvyšší režim, kde má postupné snižování výkonu funkci pojistky proti přehřátí. Malé a kompaktní tělo čelovky totiž nedokáže trvale uchladit teplo vznikající při provozu nejvyšších režimů. Jako její světelný zdroj slouží LED Cree XP-G3 s teplejším odtínem bílého světla pro lepší vnímání barev a tvarů. To se může hodit zejména ve složitějším terénu, kde vás pak nepřekvapí prudší svah nebo vyčnívající větev.
Fenix HM50R V2.0 je naopak osazena diodou s denním odstínem světla, které je o něco chladnější a dodává subjektivní pocit většího výkonu, což oceňují zejména běžci na přehledných tratích (silnice a upravené stezky). Pokud vás zajímají další rozdíly mezi těmito dvěma čelovkami, přečtěte si náš srovnávací článek.
Známí propagátoři běhu z Running2.cz testovali již původní verzi HM51R, kterou si oblíbili zejména pro její odolnost, nízkou váhu nebo teplejší odstín bílého světla (neutrální bílá). U nové generace pak ocenili především možnost snadno vyjmout tělo čelovky z hlavového popruhu a použít ho např. když náhle padne mlha, kterou je potřeba podsvítit. Čelovku pak buď držíte přímo v ruce a nebo si ji za přidaný kovový klip upevníte třeba za oblečení nebo batoh. Více se dočtete v jejich recenzi.
V popředí Michal Hrabec z Running2.cz s čelovkou Fenix HM51R Ruby V2.0
Výše zmiňovaná Fenix HL32R-T, která režimy kopíruje tyto dva univerzály z řady HM, oproti nim nabízí oddělený dálkový a široký reflektor, delší výdrž a stabilnější širší SportFit popruh.
Na dlouhé noční běhy a ultra závody
Pokud jste vyznavači dlouhých běžeckých závodů, jejichž značná část probíhá právě za tmy, je potřeba se zamyslet nad světlem s dostatečným výkonem a především výdrží. Svítit čelovkou na jakékoli menší akumulátory než právě Li-ion 18650 nebo 21700 znamená, připravit se buď na výměnu náhradních baterií za běhu nebo vytahování záložní čelovky. Větší výkon se může zdát zbytečný, avšak obzvláště pokud běžíte v málo známém nebo divokém terénu, mohou se i tady dálková světla hodit pro rychlou orientaci.
Silnější akumulátor samozřejmě znamená i vyšší váhu, takže základní otázka volby bude probíhat na ose výdrž versus váha. Fenix se i v tomto směru snaží jít uživatelům co nejvíce naproti a přestože zvyšuje výkon, daří se mu váhu svých ultravýkonných nabíjecích čelovek snižovat. Vždyť ze 167 gramů / 950 lumenů v dobách Fenix HL60R se dostal na 157 gramů / 1600 lumenů u Fenix HM61R Amber V2.0 a díky použití magnéziové slitiny až na 141 gramů / 1500 lumenů u Fenix HM65R-T. Některé ženy by se této hmotnosti už mohly obávat, ale na druhou stranu by si rády dopřály takový výkon a pocit bezpečí při běhu. Ze zkušenosti mnoha uživatelů vyplývá, že pokud před vyběhnutím dobře nastavíte popruhy čelovky, není váha ani pro křehčí běžkyně problémem.
Dvouoká Fenix Fenix HM65R-T nabízí praktickou kombinaci dálkového a široce rozprostřeného reflektoru. Široký reflektor s maximální silou 400 lumenů se dá použít jako více než komfortní osvětlení pro větší část nočního běhu. Teplejší odstín bílého světla opět zvýrazní barvy a tvary okolního prostředí. Případně si můžete vypomoci i dálkovým reflektorem se zaostřeným středem a odstínem denní bílá. Vzhledem k tomu, že oba reflektory lze zapnout zároveň, dá se nastavit i jedinečná kombinace širokého a dálkového reflektoru patřičné intenzity přesně pro vaše potřeby. A jelikož -T v označení znamená, že se jedná o běžecký speciál, je i HM65R-T osazena SportFit popruhem s dotahovacím kolečkem. Náš ambasador Titus Ablorh si ji vybral pro svou účast na závodech jako např. UTMB (Ultra Trail du Mont Blanc). Řádně mu sloužila na dlouhých náročných tratích těchto závodů vč. velkého převýšení.
Titus Ablorh dobíhá do cíle UTMB 2021 v čase 30:09:51
Stejně konstrukčně řešená je také Fenix HM65R-DT, která je na rozdíl od HM65R-T osazena dvěma dálkovými reflektory s rozdílnou teplotou světla od 3000 K na sekundárním reflektoru až po 5500 K na hlavním výkonnějším reflektoru. Neprosvítí tedy tolik okolí a hodí se opravdu pro rychlý pohyb terénem, kromě běhu také na běžky nebo skialpy či MTB.
Fenix HM61R Amber V2.0 má jeden reflektor, který díky moderní diodě Luminus SST-40 dokáže podat výkon až 1600 lumenů. Nabídka světelných režimů se zdá pro běh optimální: 5 lumenů – indikační svícení, jsem vidět pro auta, 50 lumenů – přehledný terén a zpevněné cesty, 150 lumenů – běžný noční běh po lesních cestách s konstantní výdrží 12 hodin, 400 lumenů – složitý terén a seběhy, 1600 lumenů – krátkodobé zorientování nebo nebezpečný terén, ale pokud vám stačí výdrž 2 hodiny, tak ho můžete využít i trvale a užít si běh jako ve dne :) Čelovka se vyznačuje multifunkčností. Jedním pro běh zásadním parametrem je možnost snadno vyjmout tělo čelovky z popruhu a použít ji jako ruční svítilnu v mlze nebo nepřehledném terénu. Skvěle se dá použít na kole, běžkách, skialpech a při dalších sportech i jako pracovní čelovka.
Velice rychle si Fenix HM61R Amber oblíbil náš ambasador Aleš Zavoral, který je zářným příkladem toho jak se dá použít i při jiných aktivitách. Kromě Pražské stovky s ní totiž absolvuje i dálkové cyklistické závody bez supportu. Například Atlas Mountain Race - jeden z nejtěžších nonstop závodů tohoto typu na africkém kontinentu. Ale nebyla to jen tato čelovka, podívejte se na jeho kompletní světelnou výbavu.
Aleš Zavoral a Fenix HM61R Amber během Atlas Mountain Race 2020
Ještě lepší výkonové parametry nabídnou čelovky Fenix na větší akumulátor typu 21700, což jsou Fenix HM70R a HM71R. I tady je hlavní výhodou dlouhá doba výdrže pro typicky běžecké režimy (cca 150-200 lumenů) nebo maximální výkon 1600-2700 lumenů, který už překonává výkon dálkových světel od auta. To může být k užitku, obzvláště pokud při běhání využíváte dopravní komunikace, bez problémů na sebe upozorníte všechny piráty silnic. Na druhou stranu už s vahou těsně přes 200 gramů skutečně nemusí vyhovovat každému.
Doplňkové bezpečnostní osvětlení
I při nočním běhu platí pravidlo, že je důležité nejen vidět, ale hlavně být viděn. Praktickým doplňkem se potom může stát sportovní nabíjecí blikačka Fenix BC05R V2.0. Původně je sice určena převážně cyklistům, ale součástí balení je také spona, kterou se dá blikačka připevnit vzadu na popruh čelovky nebo na jiné části oděvů či na batoh. Přehled o jejích možnostech získáte z tohoto testu.
Fenix BC05R na ledvinkovém pásku jako praktické zadní osvětlení běžce
Důležité parametry
Shrňme si ještě jednou všechny parametry, na kterých záleží.
- rozměry
- lehčí svítilně stačí popruh kolem hlavy, těžší by měla mít i středový popruh přes vršek hlavy, nebo být vybavena SportFit popruhem.
- čelovka by měla těžištěm sedět tak, aby při poskakování za běhu neklouzala na čele.
- váha (čím nižší, tím lepší, to je jasné, ale to je na úkor výdrže).
- světelný výkon
- potřebujete 3-5 režimů světelného výkonu, více při ovládání zdržuje
- indikační (jste vidět za běhu a pomáhá v šeru či v přehledném terénu) 5-30 lumenů.
- běh po asfaltu či přehledné polní cestě 30-150 lumenů
- provozní (pro běh v terénu, v závislosti na šířce kuželu 100-300 lumenů, může být dělený na dva režimy)
- boost (pohled do dálky nebo oslepení hrozby) 300 - 1600 lumenů
- co zpravidla nepotřebujete: bílé blikání či SOS signál
- co se může hodit: červené poziční světlo, které máte připevněné vzadu či po straně svítilny, lze ale dokoupit zvláště. Fenix u většiny svých čelovek navíc nabízí popruhy s reflexními znaky.
- potřebujete 3-5 režimů světelného výkonu, více při ovládání zdržuje
- kompaktnost
- čím více nejrůznějších součástí svítilna má, tím větší pravděpodobnost, že se něco může pokazit. Z toho důvodu nejsou při běhu tolik vhodné svítilny s oddělenou baterií, kabel bývá obvykle nejslabší místo čelovek všech výrobců.
- šířka světelného kužele
- středně široký je preferovaný větší částí běžců. Čelovky Fenix hlavní úzký paprsek světla směřují dopředu a široké světelné halo osvětluje okolí i těsně před vámi, takže dobře vidíte, kam šlapete.
- širší se hodí do nebezpečného a nepřehledného terénu, kde by mělo pracovat i vaše periferní vidění.
- proměnlivá šířka světelného kužele: zbytečná funkce, která zpravidla jen zmohutní konstrukci svítilny a nevýhodně posune těžiště dopředu. Za běhu beztak šíři kužele měnit nebudete nebo se budete rozptylovat tím, že ji měnit budete.
- čelovkám s velmi úzkým bodovým kuželem se vyhněte, sice mohou mít dlouhý dosvit, ale je dobré vidět, kam šlapete.
- ovládání svítilny
- mělo by být co nejjednodušší jak vypnutí a zapnutí, tak přepnutí světelného režimu.
- mělo by být intuitivní, abyste nezmatkovali a svítilnu si omylem nevypnuli.
- při dlouhých bězích bývá potřebná možnost vyměnit zdroj napájení i poslepu, tedy aby bylo jednoduché otevření bloku s baterií, její vyjmutí a založení nové s vyřešenou ochranou proti přepólování. Natrénujte si to.
- nezapomeňte si natrénovat úpravu popruhů na svítilně a předem si je správně nastavit
- v každém případě se s ovládáním svítilny seznamte jindy, než na začátku hlavního závodu sezony :)
- odolnost
- voděodolnost je potřebná pro běhání prakticky kdykoliv. Svítilna musí přežít v zapařené kapse. Pokud běháte za zvláště nepříznivého počasí, je vhodná i vodotěsnost (tedy odolnost ponoření do vody), aby přežila i silný déšť a nepohodu, kdy svítilna může do vody upadnout.
- nárazuodolnost: pro běžné běhání stačí plastové zatěsněné pouzdro, ale pro delší běhy v přírodě je výrazně vhodnější hliníkové nárazuodolné provedení, protože o náhodné pády není nouze
- zdroj energie
- běžným standardem jsou už dnes akumulátory na bázi Lithium-iontové technologie. Výkonnější světla vyžadují minimálně Li-ion akumulátory 18650 nebo 21700, lehké výkonné čelovky pak používají Li-ion akumulátory RCR123A. Záložní variantou potom mohou být v obou případech jednorázové články CR123A. Praktickým vylepšením jsou v tom směru akumulátory s integrovaným USB vstupem. Dají se nabíjet přímo přes kabel a z celého procesu můžete vyřadit klasickou nabíječku. Pokud však potřebujete opravdu dobrý výkon, volte 18650 a 21700, je to o řád jinde, než AA/AAA baterky a cena je již velmi příznivá, jsou to dnes nejpokročilejší akumulátory. Pro představu, jeden akumulátor typu 18650 o kapacitě 3500 mAh má v sobě stejné množství energie, jako čtyři AA baterie, nebo deset AAA baterií a u typu 21700 ještě více.
- funkcionalitu, kterou byste na svítilně měli hledat a jež vám ušetří mnoho starostí, je integrovaný micro-USB nebo USB-C konektor pro dobíjení. Dobíjecí svítilny se nejlépe obsluhují, je dobré zvyknout si hned po doběhu je dát do nabíječky, aby byly vždy maximálně připravené. Na ultra běhy vybírejte dobíjecí svítilny, ve kterých lze měnit akumulátory a mějte rezervní s sebou.
- Nevylučujeme ani starou dobrou klasiku - mikrotužkové (AAA) a tužkové (AA) baterie. Koupíte je na každé benzince, takže bude snadné je na cestách nahradit. To je jejich hlavní výhoda.
Seznam pro běh nejvhodnějších čelovek v aktuální nabídce Fenix:
Vybrané parametry | HM71R | HM70R | HM65R-DT | HM65R-T | HM60R | HM61R Amber V2.0 | HL32R-T | HM51R Ruby V2.0 | HM50R V2.0 | HL18R-T | HL16 |
Maximální výkon bílého světla | 2700 lumenů | 1600 lumenů | 1500 lumenů | 1500 lumenů | 1300 lumenů | 1600 lumenů | 800 lumenů | 700 lumenů | 700 lumenů | 500 lumenů | 450 lumenů |
Dosvit bílého světla | 230 metrů | 186 metrů | 170 metrů | 170 metrů | 120 metrů | 162 metrů | 132 metrů | 120 metrů | 115 metrů | 82 metrů | 104 metrů |
Červené světlo | --- | 5 lumenů (400 hodin) | --- | --- | 5 lumenů (100 hodin) | 10 lumenů (40 hodin), 1 lumen (400 hodin) | --- | 5 lumenů (36 hodin), 1 lumen (100 hodin) | 5 lumenů (60 hodin) | --- | 5 lumenů (100 hodin) |
Červené blikání | --- | 5 lumenů (800 hodin) | --- | --- | 5 lumenů (200 hodin) | 10 lumenů (80 hodin) | --- | 5 lumenů (72 hodin) | 5 lumenů (120 hodin) | --- | --- |
Červené SOS | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | 5 lumenů (72 hodin) | --- | --- | 5 lumenů (200 hodin) |
Typ akumulátoru | 21700 | 21700 | 18650 | 18650 | 18650 | 18650 | Li-ion akumulátor vlastní | RCR123A / 16340 | RCR123A / 16340 | Li-ion akumulátor vlastní | jednorázové AAA (možno použít NiMH) |
Kapacita dodávaného akumulátoru | 5000 mAh | 5000 mAh | 3400 mAh | 3400 mAh | 3400 mAh | 3400 mAh | 1900 mAh | 700 mAh | 700 mAh | 1300 mAh | |
Hmotnost | 207 gramů | 206 gramů | 141 gramů | 141 gramů | 157 gramů | 157 gramů | 80 gramů | 78 gramů | 91 gramů | 97 gramů | |
Snadné vyjmutí z držáku | ano | --- | --- | --- | --- | ano | --- | ano | ano | --- | --- |
Ocelová spona | ano | --- | --- | --- | --- | ano | --- | ano | ano | --- | --- |
Magnet v koncovce | ano | --- | --- | ano | --- | ano | --- | --- | --- | ||
Odolnost vůči vodě a prachu | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP66 (prudký déšť) | IP68 (ponor 2 m) | IP68 (ponor 2 m) | IP66 (prudký déšť) | IP66 (prudký déšť) |
Nárazuvzdornost | 2 metry | 2 metry | 2 metry | 2 metry | 2 metry | 2 metry | 1 metr | 2 metry | 2 metry | 1 metr | 1 metr |